Tuto popisku zpracovala Morigain Oxana Skarletová  

Vřes obecný

slovensky vres obyčajný, latinsky Calluna vulgaris

čeleď: vřesovcovité

Popis rostliny
Je to bohatě větvený keřík vysoký 15 až 50 cm. Přízemní větve má obvykle poléhavé, horní vystoupavé. Listy má šupinovité, max. 3 mm dlouhé, které se střechovitě překrývají. Květy mají fialově růžovou až bílou barvu. Kvete od července do září.

Stanoviště
Na vřesovištích, skalách, pastvinách a v lesích. Má raději kyselou půdu (nejlépe směs rašeliny a písku) a světlá místa. Často je pěstován na zahradách.

Rozšíření
V ČR se hojně vyskytuje od středních do horských poloh. V nížinách a v bezlesích oblastech ho můžeme najít jen vzácně. Celkově roste v Evropě, na severu až po 71° severní šířky, na východě po Povolží, na jihu přibližně po střední Itálii. Také roste na západní Sibiři, v Turecku a v severozápadní Africe.

Sběr a sušení
Sbírá se nať nebo květ. Nať se sbírá v době květu seřezáváním, suší se ve stínu nebo za umělého sušení při teplotách do 45 °C. Květy se sbírají protažením nati mezi prsty (případná příměs listů není na závadu).

Účinné látky
Obsahuje třísloviny (asi 7%), flavonoidy (quercitrin), alkaloid ericolin, silici, sliz, saponiny, hořčiny, pryskyřice, kyselinu křemičitou, organické kyseliny, glykosid arbutin.

Využití v léčitelství
Bylina působí desinfekčně zejména v oblasti močových cest, močopudně, potopudně, dobře působí při zánětu pánvičky ledvinné a na močové kaménky, schopnost odvodňování se uplatní při otocích. Vřes dále uklidňuje, prohlubuje spánek, reguluje trávení, působí mírně protiprůjmově, vylučuje z těla kyseliny močové a proto je vhodný při dně a revmatismu. Protizánětlivě působí v trávicím ústrojí, v močových cestách a zejména v ženských orgánech.

Podává se nejčastěji ve formě nálevu. Vřes nemá nežádoucí účinky a proto jej lze užívat i dlouhodobě.

Nálev připravíme přelitím 3 čajových lžiček vřesu dvěma šálky horké vody. Necháme to vyluhovat 5 - 15 minut. Poté se už jenom scedí a vypije nebo uschová.