Tuto popisku zpracovala Zuzana Casperová  

Tabák selský

latinsky Nicotiana rustica

Čeleď: Solanaceae - lilkovité
Rod Nicotiana zahrnuje asi 65 druhů rostoucích v subtropické Americe, v Austrálii a Tichomoří.

Popis rostliny
Jednoletá, 30 až 150 cm vysoká, žláznatě chlupatá bylina. Lodyha přímá, tlustá, větvená. Listy řapíkaté, jen nejhořejší přisedlé, vejčité až eliptické, řapík nekřídlatý. Květy ve vrcholičnatých květenstvích složených z vijanů, koruna trubkovitá, žlutozelená. Kvete v VI až IX.

Historie
Vznikl zřejmě jako kříženec N.paniculata a N.undulata, v plané formě není znám. Rodové jméno vzniklo na paměť Jeana Nicota de Villemaine, který r 1560 poslal tabáková semena Kateřině Medicejské, aby mohla rostlinu pěstovat ve Francii (listy měly sloužit jako léčivo).

Rozšíření
Původní v Mexiku a Texasu, pěstován v mnoha oblastech světa, v ČR zřídka a přechodně zplaňuje.

Účinné látky
Zejména v listech je obsažen prchavý alkaloid nikotin, dále nikotein, nikotelin, nikotimin, pyrolidin, n-methylpyrolin, anabasin. Vedle toho jsou přítomny pryskyřice, silice, tříslovina, betain, piperidin, pyrrolidin, rutin, rhamnoglukosid kamferolu, flavony, kumariny, glykosidy, enzym. V listech je obsaženo až 13% nikotinu, ve stonku méně a semena jsou takřka bez tohoto alkaloidu, zato obsahují až 30% oleje.

Nikotin
Nikotin je řazen mezi velmi silné a rychle působící jedy, smrtelná dávka pro člověka činí asi 40 až 100 mg, návykem však lze rezistenci vůči tomuto jedu značně zvýšit, silný kuřák snese v hodině až 20 mg nikotinu aniž by pozoroval nepříjemných příznaků. V nižších dávkách působí povzbudivě na centrální nervový systém, ve velkých dávkách jej však ochromuje a ve velmi vysokých (smrtelných) dávkách působí halucinace a vede ke smrti ochrnutím dýchacích orgánů. Velmi snadno se vstřebává ze zažívacího ústrojí, takže může způsobit smrt doslova během několika minut. Vstřebává se i pokožkou a i tímto způsobem může být vyvolána otrava. Po vstřebání se hromadí v játrech, částečně a pomalu se vylučuje močí, u kojící ženy je vylučován i do mateřského mléka. Otrava se projevuje zblednutím, zvracením, rychlým dechem, puls bývá zpočátku pomalý, později rychlý, krevní tlak klesá, smrt nastává ochrnutím dýchání.

Využití
Fermentované tabákové listy slouží k výrově tabákových výrobků. Výtažky z tabáku se užívají jako rostlinný ochranný prostředek proti různým škůdcům. Tabákový prášek se užíval jako prostředek proti molům.