Tuto popisku zpracovala Zuzana Casperoová  

Sluncovka kalifornská (Kalifornský mák)

latinsky Eschscholzia californica

Čeleď: Papaveraceae - makovité
Rod Eschscholzia zahrnuje asi 125 druhů, které rostou zejména v západní části Severní Ameriky.

Popis rostliny
U nás jednoletá (v domovině dvouletá až vytrvalá), trsnatá, 20 až 80 cm vysoká bylina ronící bezbarvé mléko. Lodyha přímá. Listy střídavé, jemně zpeřené. Květy dlouze stopkaté, jednotlivé, 6 až 8 cm v průměru, oranžové, žluté nebo bílé, kališní lístky 2. Plodem je tobolka, 5 až 8 cm dlouhá. Kvete v VI až X.

Rozšíření
Původně rostla na západě Severní Ameriky, zejména v Kalifornii, dnes je pěstována i v Evropě.

Pěstování
Pěstuje se v řadě kultivarů lišících se barvou květů, výškou rostliny i tvarem květů (jednoduché, plnokvěté). Dobře roste v chudších, dobře propustných půdách na teplém a slunném stanovišti. Množí se semeny a jejich výsev je vhodný i pro děti či přepracované lidi, co nemají čas: Stačí totiž na podzim (září) nebo na jaře (duben) rozházet semena na holou půdu - vysévejte sluncovku vždy přímo na venkovní stanoviště, neboť špatně snáší přesazování. Sluncovky se rovněž celkem ochotně množí samovýsevem.

Využití v léčitelství
V tradiční indiánské medicíně byla sluncovka užívána při bolestech zubů, k uvolnění křečí a jako bylina obecně uklidňující, snižující úzkost, psychické napětí a tišící bolesti. Její účinky jsou podobné účinkům máku setého, ale jsou mnohem mírnější a není návyková, takže ji lze použít i u dětí, kdy může napomoci např. při psychicky podmíněném nočním pomočování. Sklízí se kvetoucí nať a podává se nejčastěji ve formě tinktury. Droga obsahuje alkaloidy chemicky blízké opiovým alkaloidům (např. protopin, chelerythrin, sanguinarin, alpha- a beta-homochelidonin) a glykosidy. V zahraničí bývá nabízena pod názvem Californian Poppy (Kalifornský mák).