Tuto popisku zpracovala Zuzana Casperoová  

Saturejka zahradní

slovensky saturejka záhradná, latinsky Satureja hortensis

Satureja zahrnuje asi 30 druhů, které rostou v mírných a subtropických pásmech obou polokoulí.

Popis rostliny
Jednoletá až dvouletá, 10 až 60 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, zelená až fialově naběhlá, na bázi dřevnatějící, větvená. Listy čárkovitě kopinaté, celokrajné, zašpičatělé, na bázi se zužující, téměř přisedlé, pýřité, na okraji brvité. Květy ve 2 až 5květých lichopřeslenech, světle fialové, růžové nebo bílé, v ústí často červeně tečkované, horní pysk delší, dolní 3laločný. Kvete v VII až X.

Rozšíření
Původní ve východním Středomoří a jihozápadní Asii, v ČR často pěstována, občas zplaňuje.

Účinné látky
Obsahuje zejména silici (asi 0,2%) s karvakrolem, cymolem, tujonem, cineolem, a dále třísloviny (asi 8,5%), pryskyřice, slizy a minerální látky.

Sběr a sušení
Sbírá se nať v době květu (Herba satureiae hortensis), tj. červen až září (takže možno i vícekrát ročně), která se suší co možná nejrychleji ve stínu nebo za umělého sušení za teplot do 40 °C.

Využití v léčitelství
Droga zabraňuje nadýmání, má účinek protiprůjmový, povzbuzuje chuť k jídlu, působí protizánětlivě, mírně močopudně, snižuje krevní tlak, tlumí tachykardii, příznivě působí při průduškovém astmatu, tlumí pocit žízně u diabetiků. Obvykle se podává ve formě nálevu, který se připravuje z asi 4 g (3 čajové lžičky) drogy na šálek vody, podává se 3x až 4x denně. Saturejka vyžaduje lehčí půdu a slunné a teplé umístění. Semena se obvykle vysévají na jaře do pařeniště a na venkovní stanoviště se rostlinky přepichují ve druhé polovině května. Pouze v nejteplejších oblastech ČR lze vysévat v dubnu přímo na venkovní záhon. Saturejka se sušená nebo čerstvá přidává jako koření do řady pokrmů, pro své účinky se osvědčila zejména do takových jídel, která způsobují nadýmání.