Rulík zlomocný

slovensky lulkovec zlomocný, latinsky atropa belladonnaPopis rostliny
Tato bylina roste na vlhkých místech, v listnatých lesích a na pasekách. Kvete od června do srpna, a až do listopadu postupně dozrávají charakteristické černé bobule. Všechny části rostliny při rozemnutí nepříjemně zapáchají.

Sběr
Sbírá se list a kořen, pro magické účely i plod. Pozor, celá rostlina je prudce jedovatá, již několik bobulí může usmrtit dospělého člověka, dítě pouhé dvě bobule.

Historie
Název rostliny je odvozen od jména jedné ze tří řeckých bohyň osudu, Atropos v černém závoji odstřihává nit života. Belladonna znamená krásná paní a pravděpodobně je takto rulík nazýván od renesance, kdy si bohaté dámy kapaly výtažek z něj do očí, aby se jim roztáhly zorničky a oči vypadali hezčí a měli zasněný výraz.

Využití v léčitelství
Dnes se výše zmíněného efektu roztažení zorniček využívá v očním lékařství, výtažků z rulíku se užívá i v mudlovské medicíně také k léčení astmatu, proti křečím a při nervových chorobách.

Využití v magii
Rulík byl dříve stejně jako blín součástí létacích mastí. Pro magické účely je nejlepší ho sbírat o Valpuržině noci, v předvečer 1. máje. Rulík usnadňuje věštění a pomáhá získat vize. je to rostlina podsvětí, proto může napomoci při kontaktu se zemřelými. Bobule se používají při nekromancii.