Tuto popisku zpracovala Zuzana Casperoová  

Popenec obecný (popenec břečťanovitý)

slovensky zádušník brečťanovitý, latinsky Glechoma hederacea

Rod Glechoma zahrnuje asi 12 druhů, které rostou v Eurasii, jeden druh druhotně v Severní Americe.

Popis rostliny
Vytrvalá, 10 až 40 cm vysoká bylina. Lodyha plazivá až vystoupavá, kořenující, lysá až řídce chlupatá, po odkvětu se často ohýbá k zemi a na uzlinách kořenuje. Listy řapíkaté, čepel ledvinovitá až srdčitá, vroubkovaná, řídce chlupatá až lysá. Lichopřesleny 2 až 7květé, koruna dvoupyská, fialová až modrofialová, zřídka růžová nebo bílá, horní pysk okrouhlý, na vrcholu vykrojený, plochý, dolní pysk 3laločný, střední pysk největší a vpředu vykrojený, oboupohlavní květy většinou delší nežli samičí. Kvete v III až VI.

Stanoviště
Vlhké lesy, paseky, vlhké až krátkodobě zaplavované louky, křoviny, okraje cest, vlhká pole, zahrady, preferuje půdy vlhké až mokré, hlinité, hlinitojílovité nebo hlinitopísčité, humózní, dusíkaté, zásadité až slabě kyselé.

Rozšíření
V ČR hojně od nížin do podhorských oblastí, v horských oblastech zřídka, souvisle do nadmořské výšky přibližně 700 m. Celkově roste v mírném pásmu Eurasie, na severu do střední Skandinávie, na jihu na sever Pyrenejského poloostrova, na sever Itálie, na východě po Bajkal, zavlečen do Severní Ameriky.

Sběr a sušení
Sbírá se nať (Herba hederae terrestris) a to v době květu. Suší se ve stínu nebo při umělém sušení za teplot do 40 °C.

Účinné látky
Popenec obsahuje hořčinu glechomin, silice (asi 0,06%), třísloviny (asi 6,7%), pryskyřice, cholin, saponiny, organické kyseliny, vitamín C a minerální látky (zejména draselné).

Využití v léčitelství
Droga rozpouští hleny, působí protizánětlivě, hojivě, dezinfekčně a močopudně. Dále tlumí průjmy, zlepšuje trávení, podporuje látkovou výměnu, detoxikuje játra, tlumí záněty a svědění kůže. Zevně ve formě obkladů a koupelí se užívá na špatně hojící se rány nebo ekzémy. Pro vnitřní použití se připravuje odvar z jedné čajové lžičky drogy na sklenku vody, zřídka se užívá i čerstvá vymačkaná šťáva (30 až 50 g denně) při chorobách cest dýchacích, kašli, zahlenění nebo při zánětu dolních cest močových, jako kloktadlo se doporučuje při zánětu dutiny ústní (25 g drogy se vloží do 1 l studené vody, nechá se přejít varem a 20 minut se luhuje). Pro zevní použití se připravuje odvar koncentrovanější nežli při užití vnitřním. Na křečové žíly se osvědčila popencová mast, na bronchitidu zase popencový sirup (40 g drogy se dá do 1 l studené vody, přivede se k varu, nechá se 15 minut luhovat, scedí se, smíchá se se stejným množstvím medu a opět se vaří dokud směs nedosáhne konzistence sirupu). Mladé popencové listy se v některých krajích přidávají do salátů nebo polévek.