Kontryhel obecný

Latinský název: Alchemila vulgarit

Český název čeledi: Růžovité
Latinský název čeledi: Roasaceae

Výskyt
Vyskytuje se téměř v celé Evropě, v mírné a severní Asii a ve východní části Severní Ameriky. Na jih zasahuje až na Kavkaz a do Himálaje, na severu do Grónska.

Popis rostliny
Je to vytrvalá bylina s dlouhým oddenkem, pokrytým zbytky odumřelých listů, z něhož vybíhá bohatá přízemní růžice dlouze řapíkatých, poměrně tuhých, v obrysu ledvinitých 9-11laločných listů, které jsou svrchu lysé, na spodní straně a řapících ochlupené, v mládí charakteristicky řasnatě složené podél hlavních žilek. Květní lodyha je 10 až 30 cm vysoká, vystoupavá až přímá a v horní části větvená. Drobné žlutozelené kvítky tvoří koncová vrcholičnatá květenství podobná klubku. Květy jsou pravidelné, oboupohlavné, se čtyřmi kališními i korunními lístky. Tyčinky jsou také čtyři, jeden pestík dozrává po oplození v nažku, uzavřenou v češuli. Kvete vytrvale od května do září.

Historie
Latinský název Alchemilla vulgaris pochází z arabštiny, kde al-kemelih znamená "malý alchymista". Kontryhel je magická rostlina s velkými typickými listy. Nejčastěji ho najdeš na louce. Kontryhel po ránu vylučuje šťávu, která usedá na listy v podobě kapek. Dnes se tato bylina používá k přípravě nejrůznějších elixírů, využívají se přitom nejrůznější části rostliny. Kontryhel prý dodává energii a sílu, posiluje mysl a odvahu, pomáhá nalézat nové nápady. Ve středověku byla kontryhelu připisována kouzelná moc a byl rekvizitou alchymistů.

Obsažené látky
Kontryhel obsahuje třísloviny (až 8% - důležitá je zejména přítomnost katechinových tříslovin, tanin), hořčiny, silici, flavonoidy (kempferolové a kvercetinové glykosidy), flavony, isoflavony, fytosteroly (sitosterol, spinasterol), kyselinu salicylovou, organické kyseliny a hydrolyzovatelné gallotaniny a ellagotaniny.

Pěstování
Kontryhel vyžaduje živné vlhké zásadité půdy a slunné nebo částečně zastíněné stanoviště. Roste na vlhkých loukách, na skalnatých místech a ve světlých lesích. Semena se vysévají na jaře. Rostliny se protrhávají na vzdálenost 60cm. Kontryhel je vhodný i pro pěstování v místnosti.

Využití
Kontryhel je jedním z nejlepších prostředků při gynekologických obtížích všeho druhu, naopak se říká, že u mužů snižuje potenci. Obsahuje třísloviny, hořčiny, glykosidy a vitamín C. Tříslovina tanin mírní menstruační bolesti a silné krvácení a usnadňuje ženskému tělu vyrovnat se s příchodem klimakteria. Kontryhel dále pomáhá léčit různé kvasinkové choroby. Užívá se jak zevně ke koupelím, tak i vnitřně v podobě čaje. Báječně funguje i proti průjmům a hemeroidům, je mírně močopudný. Léčí špatně se hojící rány a záněty včetně různých kožních projevů. Po resekci zubu se prý rána zacelí již za jeden den, pokud budeme k výplachům používat odvar z kontryhelu. Pití kontryhelového čaje zase urychluje metabolismus. Pro vnitřní použití se doporučuje pít třikrát denně lžičku kontryhele na šálek vody, při vnějším použití, koupelích a obkladech se na jeden šálek použije jedna lžíce drogy, často se však kontryhel prodává ve směsích s jinými bylinami. Pokud uvaříme odvar z čerstvého kořene kontryhelu, který se někdy považuje za vůbec nejúčinnější část rostliny, získáme tím univerzální přípravek, jenž staví krvácení. Z hlediska užívání kontryhelu během těhotenství se zdroje liší, někdo pití kontryhelu doporučuje, protože působí na ženské pohlavní orgány regeneračně, jinde jej striktně zakazují, protože prý staví tvorbu mateřského mléka. Na každém šprochu, pravdy trochu, proto bude kompromisem, pít čaj před plánovaným otěhotněním a pak až po porodu poté, co přestaneme dítě kojit.