Jaterník podléška

Latinský název: Hepatica triloba

Český název čeledi: Pryskyřníkovité
Latinský název čeledi: Ranunculaceae

Výskyt
Je to jarní hájová rostlina, rozšířená u nás skoro všude v listnatých lesích z nížiny až do hor, kde místy stoupá dosti vysoko (v Alpách až do výšky 2200 m). Je rozšířena v mírném pásu severní polokoule na třech vzdálených územích: 1.) skoro v celé Evropě (s výjimkou některých zemí jako Anglie, Holandsko a severovýchodní a východní části evropského Ruska); 2.) v jižním Mandžusku, na Koreji a v Japonsku; 3.) v mírném pásu Severní Ameriky.

Popis rostliny
Vytrvalá bylina z čeledi pryskyřníkovitých (Ranunculaceae) vysoká 5-20 cm; listy v přízemní růžici, tuhé, kožovité, trojlaločné, tvarem připomínající laloky jater (odtud snad názvy v řadě jazyků), vyrůstají až při odkvětu a přezimují, zůstávají zachovány často až do květu příštího jara; květy jednotlivé, se třemi listeny napodobujícími kalich, s okvětními plátky blankytně až fialově modrými, vzácně bílými nebo růžovými, s velkým počtem tyčinek a jednoplodolistových pestíků, na noc a při dešti se zavírají a sklánějí; plody jsou nažky v kulovitém souplodí, na bázi s výživným výrůstkem zvaným masíčko, kvůli kterému je vyhledávají a odnášejí – a tím šíří – mravenci. Kvete v březnu a dubnu. Roste v listnatých a smíšených lesích, vzácně i na světlinách smrkových monokultur, v lesních pláštích a křovinách, zejména lískových; u nás v nížinách, pahorkatinách a nižších horských polohách roztroušeně až hojně, místy vzácně nebo i chybí, zejména v Karpatech. Je slabě jedovatý, používá se jako léčivka při onemocnění jater (druhý možný původ názvu), žlučových kamenech, v homeopatii při bronchitidě, má i účinky diuretické. Pěstuje se na skalkách (pro které se svými nároky příliš nehodí, vyžaduje polostín) v řadě zářivě barevných kultivarů a hybridů včetně plnokvětých.

Historie
V minulosti se stonků jaterníku užívalo jako náhražky čaje. Svoji popularitu si získal především v Evropě, kde hojně roste. Často se používal při náhradě pravého indického čaje, jelikož dovoz byl zdlouhaví, jak po zemi, tak po vodě. Do ostatních koutů světa se tolik tato rostlina nevžila, jelikož jí konkurovaly jiné stejně či více využívané a známé rostliny.

Obsažené látky
Hlavní látkou je olej anemol, protoanemonin, amulsin, třísloviny, glykosid hepatrilobin aj. Protoanemonin má antibakteriální účinky. výzkum se dnes začíná zajímat o další obsahované látky.

Pěstování
Jaterník se pěstuje v zahradách, oblíbené jsou zejména hybridy s květy růžovými, purpurovými, bílými, modrými nebo plnokvěté. Pro své velmi brzké kvetení bývá oblíbeným doplňkem na skalkách, byť má oproti většině skalniček poněkud jiné nároky: vyhovuje mu polostín a vlhčí půda. Množí se dělením trsů na podzim.

Pěstování
Jaterník se pěstuje v zahradách, oblíbené jsou zejména hybridy s květy růžovými, purpurovými, bílými, modrými nebo plnokvěté. Pro své velmi brzké kvetení bývá oblíbeným doplňkem na skalkách, byť má oproti většině skalniček poněkud jiné nároky: vyhovuje mu polostín a vlhčí půda. Množí se dělením trsů na podzim.

Využití
V terapii bylo dříve užíváno natě (Herba hepaticae) a květu (Flos hepaticae) při onemocněních jaterních, žlučníkových, při žlučových kaméncích a také jako prostředek močopudný. Čerstvých listů se stále užívá v homeopatii při bronchitidě, zánětech hltanu a nemocích jater.