Česnek kuchyňský

Latinský název: Allium sativum

Český název čeledi: Česnekovité
Latinský název čeledi: Liliaceae

Výskyt
Česnek kuchyňský patrně pochází ze střední Asie, kde vznikl z planého druhu Allium longicuspis.

Popis rostliny
Jedná se o vytrvalou (spíše jen teoreticky) rostlinu, na bázi se složenou stlačeně kulovitou cibulí. Cibule se dělí na několik dužnatých šupin (stroužků), které jsou kryty společným obalem bílé až purpurové barvy. Při oddělení stroužků je možno takto česnek vegetativně rozmnožovat. Stonek je na průřezu oblý, asi do 1 krytý pochvami listů. Listy jsou jednoduché, přisedlé, s listovými pochvami. Čepele jsou celokrajné, ploché, široce čárkovité (cca 2,5 cm široké), na rubu kýlnaté, se souběžnou žilnatinou. Květy jsou oboupohlavné, ve vrcholovém květenství, jedná se hlávkovitě stažený zdánlivý okolík, ve skutečnosti to je stažené vrcholičnaté květenství zvané šroubel. Květenství je podepřeno toulcem, který brzy opadá.

Historie
Legendární prostředek proti upírům je mezi lidmi i přes své typické aroma velice oblíben už odnepaměti. Patří totiž mezi nejstarší a nejúčinnější přírodní léčiva. Za prapůvodní zem původu je označována střední Asie. Od starověku je však tato rostlina dobře známá v Číně, Egyptě i Středozemí. Perští lékaři považovali česnek za účinný protijed na hadí uštknutí, vzteklinu a kousnutí štíra. Právě oni vložili tuto blahodárnou cibulku do kolébky evropského lidového léčitelství.. Staří Slované pěstovali trochu odlišné druhy česneku – medvědí a setý, u nichž se konzumuje kromě kořene také nadzemní část rostliny.

Obsažené látky
Látka prospívající lidskému organismu je v původní formě biologicky neúčinná. Až díky enzymatickému působení při poškození buněk se štěpí na štiplavě páchnoucí a biologicky velmi účinnou česnekovou silici – alicin. Při této enzymatické reakci se uvolňují ještě sirné sloučeniny, které blahodárně působí na cévní systém. K dobru nám česnek přispívá i některými vitaminy (vit. A, B, C, D) a minerálními látkami (jód, hořčík, zinek).

Pěstování
Česnek vyžaduje hluboko prokypřenou půdu ve staré síle. Podzimní výsadbu provádíme od konce září až do zámrazu. Jarní odrůdy vysazujeme co nejdříve, jakmile to půdní podmínky dovolí. U česneku přísně dodržujeme zásady osevního postupu a nikdy nevysazujeme na stejný pozemek opakovaně ani česnek, ani jinou cibulovou zeleninu. Používat pouze uznanou a namořenou sadbu. Výsadba sazečem nebo ručně do řádků 30 – 50 cm vzdálených 10 -15 cm od sebe do hlouby minimálně 8 cm u ozimých odrůd a cca 6 cm u odrůd jarních. V závěru vegetace je velmi důležité hluboké prokypření po každém slehnutí a u paličáků odřezávání vrcholů květních stvolů.

Využití
Česnek má protirakovinné a výborné desinfekční účinky – hubí viry, bakterie, plísně a parazity ve střevech. Posiluje organismus v boji s chřipkou, při ušních zánětech, mykózách, infekci močových cest. Jeho odhleňující účinek pomáhá sekret odkašlávat a uvolňuje dýchací cesty. Neméně důležitý je vliv česneku na cévní systém. Účinné látky zabraňují nadměrnému shlukování krevních destiček, vzniku nebezpečných krevních sraženin, a proto je ideálním preventivním prostředkem proti trombóze. Česnek rozšiřuje cévy, čímž snižuje krevní tlak, brání kornatění tepen a přispívá ke snižování hladiny nebezpečného cholesterolu. Podtrženo, sečteno – s česnekem předejdete infarktu, mozkové mrtvici, ale pomůže i při léčbě hemoroidů, při pocitu těžkých nohou, klimakterické překrvenosti a dalších potížích. Česnek chrání žaludek před zánětem. Diabetikům prospívá, protože snižuje hladinu cukru v krvi. Je ovšem potřeba dodržovat doporučenou denní dávku, maximálně 3 stroužky. Při nadměrném požívání může působit nadýmání a pocity slabosti. Jinak ovšem působí přesně opačně – uvolňuje křečovité stahy a detoxikuje. Vyhrát v boji s akné a jinými kožními neduhy můžete potíráním postižených míst čerstvým česnekem. Ale možná se vám právě v hlavě vyklubala obava, jak s typickým česnekovým aroma obhájíte svoji míru atraktivity ve společnosti. Také z dechu se nepříjemný zápach silice vylučuje ještě několik hodin po požití a deodorantní přípravky jsou prakticky neúčinné. Pokud chcete blahodárné účinky česneku užívat s železnou pravidelností, zoufat si nemusíte. Naštěstí si můžete v lékárně zakoupit potravinový doplněk s česnekem, který tuto nelibou vlastnost pro život člověka ve společnosti příjemně eliminuje.