Bolehlav plamatý
slovensky bolehlav škvrnitý, latinsky conium maculatum
Bolehlav patří k našim nejjedovatějším rostlinám.
Popis rostliny
Bolehlav je až dva metry vysoká rostlina s tuhou, podélně rýhovanou lodyhou, na které jsou červené skvrny. Má zpeřené listy (to jsou takové jako u petržele). Kvete od června do září, květy jsou drobné, bílé, poskládané do okolíku (zase jako u petržele). Plody jsou nažky (jako kmín).
Roste v houštinách a křovinách, často v příkopech u cest. Nepěstuje se, protože je tak jedovatý, že nesmí být v blízkosti jiných léčivých rostlin. Nepěstujeme ho ani ve školních sklenících, ale hojně roste na okraji lesa.
Bolehlav si nezkušený člověk může splést s planou petrželí, mrkví, fenyklem či anýzem, proto je velmi nebezpečný. Můžeme ho poznat podle toho, že silně smrdí myšinou (hlavně listy).
Sběr a úprava
Sbírá se nať a semena, ve kterých je obsaženo nejvíce účinných látek. Při sběru nesmíme zapomenout na ochranné pomůcky, je lepší použít rukavice. K otravě stačí i čichání k většímu množství bolehlavu. Účinné látky jsou silně těkavé, i po krátké době skladování se bylina stává neúčinnou.
Historie
Využití bolehlavu jako jedu znali naši předci již před mnoha staletími, i mudlové ho využívali v antice k popravám. Nechali odsouzeného k smrti vypít odvar ze semen bolehlavu. Takovou smrtí zemřel i významný filosof Sokrates. Někteří další význační lidé v antice ho používali v kombinaci s opiem k sebevraždě.
Bolehlav totiž působí na centrální nervovou soustavu, způsobí celkové ochrnutí těla a člověk zemře udušením, když přestanou fungovat plíce. Zemře však za plného vědomí a bezbolestně.
Využití v léčitelství
K léčení se bolehlav dnes prakticky nepoužívá, snad jen ve výjimečných případech zevně (!) při nemocích kloubů - nádory a vleklé záněty. Dříve se používal jako protijed při otravě strichninem a také ve směsi s dalšími bylinami jako anestetikum.
Využití v magii
Bolehlav se využívá hlavně v černé magii, jeho čerstvá šťáva je součástí některých lektvarů a používá se při mnohých rituálech, zvláště při vyvolávání temných sil. Používá se i při vyznačování magického kruhu a k vykuřování. Kouř pomáhá k cestování do jiných sfér, ale je nebezpečný, už byste se nemuseli vrátit...