Blín černý

slovensky blen čierny, latinsky hyoscyamus nigerPopis rostliny
Tato bylina roste na pustých místech, na rumištích, u cest, zvláště na písčité půdě. Kvete od května do srpna, celá rostlina charakteristicky zapáchá.

Sběr a pěstování
Sbírá se list nebo celá nať, pro magické použití i kořen. Blín lze i pěstovat, ale většinou se to nedělá, snad jen ve specializovaných bylinných zahrádkách (a raděj blín nesázíme do blízkosti jiných léčivých rostlin).

Účinné látky
Celá rostlina (nejvíce kořen, méně semena a nejméně zřejmě listy) obsahuje alkaloidy, z nich nejvýznamnější je l-hyoscyamin a l-skopolamin, vedlejšími alkaloidy pak jsou atropin, apoatropin a kuskhygrin. Dále je přítomen hořký glykosid hyoscyopikrin, třísloviny, silice a v semeni olej.

Využití v léčitelství
Blín je velice jedovatý, proto se pro léčení může užívat jen pod odborným dohledem, výtažků z něj se užívá i v mudlovské medicíně. V lidovém léčitelství se používal proti bolesti, při nervových chorobách, proti křečím a také při vředových chorobách žaludku a při astmatu. Při bolestech zubů se kousala semena.

Využití v magii
Blín dříve byl součástí létacích mastí, které se používali i k potírání košťat, než začala být létací košťata vyráběna ve velkém. Kouř z páleného blínu pomáhá zvýšit jasnozřivost a citlivost pro psychické vjemy, proto se používá při věštění. Také může napomoci při kontaktu se zemřelými. Pokud chceme přivolat déšť, házíme blín do proudící vody, ke zvýšení účinku můžeme použít zaklínadlo „aqua forte,“ pokud chceme vyvolat bouřku, házíme blín do vařící vody a použijeme zaklínadlo „excitare fluctus,“ případně jeho silnější obdobu „excitare fluctus superimus.“