Bazalka pravá

Latinský název: Ocimum basilicum

Český název čeledi: Hluchavkovité
Latinský název čeledi: Lamiaceae

Výskyt
Pochází z jižní Asie, do Evropy pronikla v 16. století z východní Indie a Iránu.

Popis rostliny
Jednoletá bylina až 40 cm vysoká s přímou, jednoduchou nebo větvenou čtyřhrannou, často červeně nabělenou lodyhou. Listy má řapíkaté, vejčité až kosníkovitě podlouhlé. Spodní jsou klínovité, celokrajné, vroubkované nebo oddáleně pilovité. V hořejší části jsou menší a přecházejí v listeny. Z paždí listenů vyrůstají lichopřesleny bílých, žlutobílých, někdy narůžovělých kvítků. Plody (tvrdky) jsou černohnědé. Celá rostlina bývá chlupatá a má osobitý, skoro odporný zápach. Kvete od června do září.

Historie
Domovem je bazalka pravá nebo jinak také bazalka vonná (Ocimum basilicum) domovem v přední části Indie. Odsud se začala šířit do světa již ve starověku. A brzy si získala nadšené obdivovatele. Dávní léčitelé v ní objevili pomocníka při potírání neduhů, a mnozí ji dokonce vysvětili na královnu všech bylin se zázračnou mocí. V Egyptě ji dávali do hrobek faraonům, vonné oleje z bazalky byly posvátným mazáním. A také Římané ji přisoudili další zajímavý přívlastek. Učinili z bazalky kouzelnici lásky.

Obsažené látky
Obsahuje hlavně silici (až 1,5%) s hlavní složkou methylchavikolem (estragolem) a linalolem a dále průměrně 5 % tříslovin. Uvedené látky zvyšují žaludeční činnost, snižují nadýmání, podporují chuť k jídlu a ulehčují odhleňování.

Pěstování
Bazalka pravá má specifickou a velmi intenzivní vůni - nejenže dobře chutná, ale dokáže i zlepšit náladu. Bazalku můžeme pěstovat na zahrádce, ale i na balkoně, v truhlících nebo ve směsi s ostatními bylinkami ve velkých hliněných nádobách. Pokud bude mít dostatek světla, je možné ji pěstovat i v bytě. Nesnáší přemokření. Bazalka pravá je jednoletá až 40 cm vysoká bylina. Pěstuje se výhradně ze semen. Dobře vyzrálá semena si udržují klíčivost až 5 let. Protože rostlina je velmi citlivá na mráz, doporučuje se provádět výsev do volné půdy až když nehrozí mrazíky. V chladnějších polohách s pozdějším nástupem jara se vyplatí předpěstovat sazeničky v pařeništi. Semena vyklíčí během asi 14 dnů.

Využití
Užívá se nať (Herba basilici), která se sbírá v době květu seřezáním asi 10 cm nad zemí tak, že část listů se ponechá na rostlině a sklízet se tudíž může i vícekrát (2x až 3x) ročně. Suší se ve stínu nebo při umělém sušení za teplot do 40 °C. Bazalka zvyšuje žaludeční činnost (snižuje napětí hladkého svalstva trávícího traktu a zvyšuje vylučování trávících šťáv), snižuje nadýmání, podporuje chuť k jídlu, usnadňuje odhleňování, působí protizánětlivě a mírně antibioticky. Dle J.A.Zentricha lze zevně použít šťávu z čerstvé bazalky jako podpůrný lék při zánětech středního ucha a na těžko se hojící rány. Protože rostlina zklidňuje, bývá její aplikace vhodná i při nespavosti, migréně, mentální vyčerpanosti či některých formách depresí. Bazalka také podporuje tvorbu mateřského mléka a léčí afty v ústní dutině. Bývá vhodná i při léčbě močového systému a při průduškovém astmatu. Bazalka se obvykle podává ve formě nálevu, kdy se 1 čajová lžička spaří 150 až 200 ml vroucí vody, ve které se nechá ustát asi 10 minut. Je také důležitou součástí posilujících aromatických koupelí, kdy se používá samostatně nebo ve směsích 1x až 2x týdně. Při prevenci srdeční slabosti nebo astmatu se osvědčila inhalace par vařící se bazalky.